EN

Zhodnocení ročníku TEST & EXPO 2018

Třetí ročník TEST & EXPO se konal stejně jako v předchozích dvou ročnících v mystické Vysočina Areně ve dnech 10. - 12. srpna 2018. Spojení dvou cyklisticky laděných akcí, seriálu závodů na horských kolech Kolo pro život a cyklistické výstavy Test & Expo pod jedním organizátorem Petr Čech Sport a. s. potvrdil, že se projekt ubírá správným směrem, formou bike festivalu na Vysočině.

Loni se ve Vysočina Aréně poprvé začala psát historie závodů na „gravel“ kolech v ČR. V rámci programu série Kola pro život se závodilo tradičním způsobem start - cíl. Tou dobou už bylo zaděláno také na sourozence úspěšných enduro závodů Blinduro. Letošní Gravel Blinduro Vysočina je výsledkem spolupráce pořadatelů obou zmíněných akcí. Vypsány byly také MTB kategorie pro bikery a bikerky, které zaujal koncept závodu, ale speciální gravel bike (zatím) nevlastní. Ve stanovém „gravel městečku“ tak návštěvníci mohli narazit na zdánlivě nesourodou směs cyklistů. S nohama oholenýma i řádně chlupatýma. Všichni bez rozdílu dostali možnost okusit koncept závodění v rychlostních zkouškách prokládaných přesuny volným tempem a úžasnými výhledy na Žďárské vrchy. Program odstartoval v sobotu odpoledne dovednostními soutěžemi, na které navázal podvečerní prolog po trailech Cyklo Arény Vysočina. V neděli, na účastníky čekal cca 50 km dlouhý okruh s pěti měřenými úseky. V zóně Gravel-Expo se představilo 17 značek. Kona, Cat phones, Fox, Norco,Park Tool, Ghost, Devinci, Juice Lubes, Galfer, Orbea, Craft, Whyte, 3T, Argon 18, Open, Stevens a LaSoul.

V TEST & EXPO jsme nově spojili své síly s Alešem Wasserbauerem, který pořádá charitativní cyklo jízdu NA KOLE DĚTEM ŽĎÁRSKÝMI VRCHY. Letos proběhl již 4. ročník. Jedna ze zastávek této 65kilometrové okružní jízdy po Žďárských vrších přivedla k podiu Test & Expo téměř 450 dalších aktivních cyklistů. Peloton vedl do areny legendární Josef Zimovčák na svém vysokém kole a právě Aleš Wasserbauer šlapající jednou nohou, druhou mu vzala rakovina. Aleš svojí cyklo akcí získává finance pro děti, které se léčí s rakovinou a daří se mu. Během 4 ročníků se Alešovi a jeho tátovi podařilo získat pro děti více než 1 000 000 Kč. Většina peněz byla zaslána na nadační fond KRTEK, který pomáhá dětem zvládnout toto těžké období, při Fakultní nemocnici v Brně. Menší část jde na pediatrii do NMNM a Jihlavy. V cíli letošní akce předal Aleš šek s částkou 300 000 Kč a dalších 62 250 Kč přidali účastníci do zapečetěné kasičky, která putuje s pelotonem. I finance z Kasičky jdou na KRTKA. Pokud chcete podpořit tuto akci nebo se dočíst více, podívejte se na www.zdaracidetem.cz

Společně s krásným letním počasím si užilo tři dny cyklistiky na Vysočině celkem 5500 – 6000 návštěvníků. Těch aktivních byla plná polovina.

V sekci TEST & EXPO byl program od pátečního dopoledne do nedělního odpoledne opravdu našlapaný. Pro návštěvníky, kteří měli bezplatné vstupné i parkovné, byla připravena i bezplatná úschovna jízdních kol a elektrokol a hned dvě občerstvení s posezením a sociální zázemí.

Také v letošním roce jsme zaznamenali další zájem a nárůst vystavovatelů a značek. Letos jich bylo více než 40. Z nových vystavovatelů si vážíme především světového lídra v branži, značky Shimano. Tu reprezentovala firma Paul Lange. Ze zahraničních vystavovatelů se veletrhu účastnila jako nováček německá značka CycleWasch zastoupená polským zástupcem Kera Bike , která představila moderní myčku na jízdní kola. Přehled expozic vystavovatelů a značek najdete ve fotogalerii VYSTAVOVATELE.


Již tradičně otevřela program celého víkendu páteční konference pro profesionály z oboru elektrokol. Již 7. setkání fandů a odborníků od elektrokol pořádal odborně-populární magazín Electric Bike Action jakožto přední médium zaměřené na elektrokola v čele s redaktorem časopisu Ondřejem Vysypalem. Setkání necelých tří desítek zástupců výrobců, dovozců a prodejců elektrokol sledovalo prezentaci spíkrů Jakuba Ditricha z firmy ekolo.cz a Hannese Neuperta z německé společnosti ExtraEnergy na téma legislativy a antidumpingu na elektrokola z Číny.

Návštěvníci Vysočina Areny si mohli prohlédnout a především otestovat (někteří i zazávodit) na vystavených exponátech. Právě testování je hlavní náplní našeho projektu. K dispozici bylo více než 100 kol připravených k otestování. Převahu měla trendová elektrokola všech kategorií. Městská, trekkingová, MTB i gravelová. Díky vysoké účasti aktivních cyklistů nabízeli vystavovatelé také kola klasická, především silniční, cyklokrosová i horská. Na své si přišli i milovníci cyklistických doplňků, oblečení a výživy. Mechanici Belgického Sapimu předváděli v praxi výrobu a servis zapletených kol.

Pro návštěvníky byl připravený tematicky zaměřený doprovodný program. Podium umístěné u občerstvení nabízelo příjemnou hudbu, ale především program, do kterého se návštěvníci aktivně zapojovali. Na své si v různých soutěžích přišli jak děti, tak dospělí. Co se u podia odehrávalo, najdete ve fotogalerii DOPROVODNÝ PROGRAM.


Sobotní večer pokračoval v sekci KPŽ večerním prologem Gravel Blinduro, na podiu TEST & EXPO mohli návštěvníci zažít koncert zpěvačky Eriky s jejím Erika Bandem a také si zatančit.

Vyvrcholením doprovodného programu se stala odpolední nedělní E-BIKEshow, kterou zorganizoval magazín Electric Bike Action. Adrenalinové kousky špičkových trialismů - Damjana Siriški a Ondry Šenka - na klasických kolech a elektrokolech byly pro diváky velkým zážitkem a skvělou podívanou. Video Electric Bike Action z celého víkendu je zde: https://www.youtube.com/watch?v=EIqFGtyyzSQ

Z pohledu organizátorů jsme s letošním třetím dílem projektu velice spokojeni a věříme, že i pro návštěvníky novoměstské Vysočina Areny to byly tři dny plné pohybu, poznání a zábavy.

K úspěchu akce významnou měrou pomohli organizátoři z Vysočina Areny, náš stálý technický partner firma TKF a zástupci města Nové Město na Moravě.

Za propagaci děkujeme našim mediální partnerům: Radio Vysočina, Electric Bike Action magazín, Velo a MTBS.

Již nyní se těšíme se na další ročník veletrhu v roce 2019.


Čech

Petr Čech,

jedna z nejvýznamější a nejúspešnějších sportovních osobností novodobých dějin ČR, se chce ještě více zaměřit na podporu a rozvoj sportu u nás, a to především rozvoj sportu rodinného. Rozhodl se investovat do sportovních projektů ČS MTB Teamu s cílem rozvinout je do větší šíře a přitáhnout ke sportu ještě více rodin, včetně dětí od nejnižšího věku. Projekty považuje za mimořádný sportovně - společenský počin a míní se dále angažovat v jejich rozvoji i osobně.

Kulhavý

Jaroslav Kulhavý,

nejlepší český biker současnosti a jeden z nejlepších světových cyklistů, se pro rok 2015 stává tváří seriálu Kolo pro život. On sám na závodech KPŽ vyrůstal a v rámci možností svého závodního kalendáře se závodů aktivně účastní i nadále. Chce být vzorem a učitelem zejména pro mladé nadějné bikery, ale bude jistě motivací i pro všechny ostatní děti a dospělé, aby vyměnili televizi za kolo a strávili den na čerstvém vzduchu, v sedle kola, s dalšími členy rodiny.